Ara
İstanbul, Zeytinburnu
0532 354 3025

Tarihi Eser Restorasyonu

Eski Eser Restorasyon İşleri

GÜÇLENDİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?

Günümüzde tarihi eser restorasyonu işlerinde uygulanan çok sayıda güçlendirme tekniği mevcuttur. Firmamız güçlendirme tekniklerini uygularken ise öncelikle yapının ihtiyaç duyduğu güçlendirme yöntemini bulmakla işe başlar. Çünkü her yapı için aynı teknik uygulanmıyor olup tarihi eser restorasyonu çalışmalarında uygulanabilecek teknikler arasında kenet atma, gergi çubuğu kullanma, bilezik uygulaması, enjeksiyon gibi yöntemler yer alır.

KUVVETLENDİRME İŞLEMİ NASIL UYGULANIR?

Tarihi eser restorasyonu çalışmaları sırasında ortaya çıkan statik aksaklıkların giderilmesi için kullanılan kenet atma işi genellikle kubbeli yapılarda sıkça uygulanır. Firmamız tarafından yapılmakta olan restorasyon işlerinde özellikle cami kubbelerinde kurşun ya da sıva altındaki malzemenin özelliği kaybetmesi ve dökülmesi gibi durumlarda kenet atma uyguladığımız bir tekniktir. Fakat uygulamaya geçilmeden önce firmamız yetkilileri ve bir bilim heyeti ile tarihi eser restorasyonu mahallinde keşif yapılır. Keşif sonrası yapılan toplantı sonunda uygulamanın hangi bölgelere yapılacağı ve boyutlarının ne olacağına karar verilir. Sonrasında ise durum raporlanır ve imza altına alınarak yetkililere teslim edilir. Firmamız tarafından yapılmakta olan tüm güçlendirme çalışmalarında aynı işlem yapılmaktadır.

Güçlendirme tekniklerinden bir başkası olan gergi çubukları da firmamız tarafından uygulanan yöntemlerden biridir. Gergi çubukları genellikle eserin iç mekanlarının herhangi bir bölgesinde oluşmuş yapısal çatlakların yapıya zarar vermesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Boyuna çatlağın görüldüğü bölgede çatlağın arasında bulunan iki duvar arasına yerleştirdiğimiz gergi çubukları yardımıyla yapının güçlendirilmesi sağlanmış olur.

Ayrıca firmamız tarafından uygulanan bir başka güçlendirme tekniği de enjeksiyon tekniğidir. Bu uygulamayı ise yine gücünü kaybetmiş ve çatlaklar oluşturmuş beden duvarlarında uygulamaktayız. Fakat enjeksiyon işi özen ve sabır isteyen bir iş olduğundan bu iş firmamız bünyesinde çalışan uzman ekip tarafından sürdürülmektedir.

Restorasyon Ustalarının Görevi Nedir?

Tarihi eser restorasyonu ustaları çeşitli olmakla birlikte günümüzde işinde uzmanlaşmış az sayıda usta bulunmaktadır. Özellikle çok eski tarihlere ait eski eserlerde bulunan çini, oyma, altın varak süslemeler ve kalem işi gibi ince süsleme işlerinin ustaları oldukça az sayıdadır. Firmamız olarak üstlendiğimiz tarihi eser restorasyonu işlerinde karşılaştığımız bu tür ince işler bizzat uzmanlaşmış ustalar tarafında özenle yapılmaktadır. Yine özellikle eski camilerde sıkça karşılaşılan hat yazıları da ustalarımız tarafından itina ile temizlenmekte ve onarılmaktadır.

Restorasyon ustaları sadece süsleme işlerinde yer almaz. Tarihi eser restorasyonu uygulamalarının hemen hemen hepsinde kullanılmakta olan doğal taşlar da bir başka özellikli tarihi eser malzemesidir. Firmamız olarak yıllar içinde ayakta kalmayı başaran bu doğal taşların bakım ve onarım çalışmaları yine eser ustası tarafından yapılmaktadır. Ayrıca tarihi eser restorasyonu çalışmalarında sıkça karşılaşılan bir başka ayrıntı ise taşların üzerinde yapılmış resim ya da yazılmış yazılar bulunmasıdır ki yine bu resim ve yazıların temizlik ve onarım çalışmaları taş ustaları tarafından yapılmaktadır.

Sonuç Yapı İnşaat

Diğer Hizmetlerimiz
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Merhaba Size Nasıl Yardım Edebilirim